Genetik Test Fiyatları Nedir, Nasıl Belirlenir?
genetik test fiyatları

Genetik Test Fiyatları Nedir, Nasıl Belirlenir?

Genetik test fiyatları, DNA analizi yapacak olan merkez tarafından belirlenir. Genetik testler için sonuç tutarlılığı çok önemlidir. %99,99 oranında sonuç alınacağı konusunda onay veren bu merkezlerin güvenilirliği ve tutarlığı ile buradan alınacak sonuçların geçerliliği değerlendirilmelidir. Bu anlamda ucuz yöntemlerden kaçınmak gerekir. Doğruluk payı en yüksek olan ve güvenilir bir genetik laboratuvarı ile çalışmak tercih edilmelidir.

Genetik Test Nedir?

Genetik test, bireyin her bir hücresinde bulunan ve ait olduğu organizmanın genetik bilgilerini taşıyan özel yapının incelenmesidir. Genetik olarak canlıda bulunan bütün genetik özellikler bu testte net olarak ortaya çıkar.

Genetik test canlıların tüm özelliklerine dayanılarak yapılan, özellikle her insanda şifrelenmiş şekilde bulunan DNA diziliminin incelenmesi olarak da açıklanabilir. Her canlıya, en önemlisi ise her insana özgü olan % 0.1’lik farklılık genetik testin en önemli belirleyicisidir.

Genetik Test Fiyatları, Genetik testin Uygulanma Şekline Göre Değişir mi?

Genetik test, bireyden alınan farklı biyolojik numunelerden çıkarılarak, saflaştırılması işlemi ile gerçekleşir.

Genetik test için çok farklı numuneler alınarak test üzerinde çalışılabilir. Yine farklı teknikler ve ekipman kullanılarak bu numunelerin ayrıştırılması sağlanabilir. Çoğu kan örneği kullanılması tercih edilir. Genetik test fiyatları da kullanılacak olan yönteme göre değişiklik gösterebilir. Konu ile ilgili mutlaka laboratuvarla direk iletişime geçilmeli ve tüm sorular sorulmalıdır.

Genetik Test Raporu Nasıl Teslim Edilir?

Genetik test sonuçları sadece iletişime geçen kişi ile paylaşılır. Güvenlik nedeni ile başka kimseye teslim edilmez ve paylaşılmaz.

Genetik Test Fiyatları ve Ödemesi

Ödeme genetik testi için numune teslim edilmesi öncesinde yapılır. Merkeze gidilerek örnek verilebilir ya da eve teslim kitler talep edilebilir. Ayrıca eve ekip talep edilerek de numune verilmesi sağlanabilir, ancak tüm bu farklı işlemler için değişik ücretlendirme olabilir, bunları önceden merkez ile görüşmeniz gerekir. Yine çok acil sonuç alınması gereken durumlarda, genetik test sonucunuzun daha erken çıkması için acil genetik test talep edebilirsiniz, bu da yine farklı ücretlendirilecektir.