Genetik Test Nasıl Yapılır?
dna testi nasıl yapılır

Genetik Test Nasıl Yapılır?

Kişiye ait herhangi bir doku parçasından genetik test yapılmasının imkanı vardır. Farklı amaçlar dahilinde kullanılabilen bu testler giderek daha yaygın hale gelmektedir. Genetik test nasıl yapılır sorusu, bu testi yaptırmak isteyen kişiler arasında en merak edilen hususlardan biridir.

DNA ya da uzun ismiyle Deoksiribonükleikasit, vücudumuzun her bir hücresinde bulunur. DNA, genetik kodumuzun bulunduğu ve her birimizi eşsiz bireyler yapan yapı taşıdır. Ayrıca göz renginden, kişiliğin belirli yönlerine, sağlığa kadar her şeyi belirlemektedir. İlginçtir ki, tüm insanlarda DNA’nın yaklaşık yüzde 99’u aynıdır. Yani aslında bireyi benzersiz kılan tüm özellikler küçük bir rakam içerisindedir. Genetik test ile incelenen kısım da tam olarak budur.

Genetik test hangi amaçlarla yapılır?

Normal genlere sahip olunduğunda vücut sistematik bir biçimde işlemeye devam eder. Ancak genler değiştiğinde veya mutasyona uğradığında, anormalliklere veya hastalığa yol açılabilir. Genlerdeki bu değişikliklerin bir kısmı kalıtsal olurken, bazıları da tesadüfen gerçekleşmektedir. Ayrıca, mutasyona uğramış genlerin tek başına sebep olduğu bazı hastalıklar olsa da, genetik ve çevresel faktörlerin bir karışımının onlara neden olduğuna dikkat etmek de önemlidir.

Genetik Test;

  • Kişinin kimlik tespiti,
  • Anne ve babanın doğrulanması,
  • Gen hastalıklarının teşhisi,
  • Hastalık üzerinde genetik faktörlerin olup olmadığının belirlenmesi,
  • Kişide bulunan gen problemlerinin hangisinin çocuklarına aktarılabileceği,
  • Kriminal suçların aydınlatılması gibi farklı amaçlar doğrultusunda yapılabilmektedir.

Genetik test yaptırmanın nedenleri değişebilir olsa da, prosedür aynıdır. Bir hastadan bir örnek alınır ve daha sonra kromozom, DNA veya proteinlerdeki değişiklikleri aramak için normal DNA ile karşılaştırılır.

Genetik test nasıl yapılır?

Genetik test çeşitli nedenlerden dolayı yapılır. Her durumda bir gen veya kromozomu aramak için genetik test yapılmaktadır. Bir genetik testin yapılma şekli, test edilmekte olanlara bağlıdır. Örneğin; kanserli bir dokuya yapılan test ile babalık testi arasında prosedür farklılıkları vardır. Genetik testler kan veya doku örneği ile yapılır. Doğmamış bir bebeğe yapılıyorsa anne karnında iken göbek kordonundan kan alınmalı veya amniyosentez yapılmalıdır. Alınan numuneler testin amacına göre laboratuvar ortamında bir dizi incelemelerden geçer ve sonuç oluşturulur.

Genetik test nerede yapılır?

Genetik test, rutin şekilde yapılabilen testlerden değildir ve her sağlık hizmeti veren kurumda yapılmamaktadır. Yalnızca moleküler genetik laboratuvarları tarafından bu tür bir hizmet verilebilmektedir.

Evde genetik test nasıl yapılır?

Günümüzde, genetik testler daha kolay ve ulaşılabilir hale gelmiştir. Bazı laboratuvarlar tarafından ev ortamında yapılmak üzere kitler hazırlanır ve genetik test isteyen kişilere yollanır. Kişiye ulaşan bu kit ile anlatıldığı şekilde doku örneği alınır ve laboratuvara gönderilir. Örneğe göre çıkan sonuç kişiye tekrar ulaştırılır. Ancak her türlü riske karşı, uygulanması gereken en doğru yöntem bu testin uzmanlar tarafından yapılmasıdır.

Genetik testin sonuçları ne zaman çıkar?

Genetik testin hangi amaçla yapıldığı, sonucun çıkma sürecinde de etkilidir.

Genetik test fiyatları nedir?

Genetik testler herkese uygulanan, rutin sağlık testlerinden biri değildir ve her durum için yapılmamaktadır. Yalnızca riskli veya özel haller neticesinde istenmektedir. Ayrıca hassas bir inceleme ile gerçekleştiğinden ötürü ekonomik bir test olduğu söylenemez. Testin maliyeti yapılan işleme veya laboratuvara göre değişiklik gösterebilir. En doğru bilgi için testin yapılacağı merkez ile görüşülmelidir.

Genetik test yaptırmanız gerekiyorsa ve aklınızda bu konuya dair nasıl yapılır gibi sorularınız varsa, içeriğimizden gerekli bilgileri edinebilirsiniz.