Meme Kanseri Nedir?

Meme Kanseri Nedir?

Meme kanseri, meme hücrelerinde oluşan kanserdir. Meme kanseri hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilir, ancak kadınlarda çok daha yaygındır.

Meme kanseri belirtileri:

 • Çevreleyen dokudan farklı hissettiren bir meme yumrusu veya kalınlaşma
 • Memenin boyut, şekil veya görünümünde değişiklik
 • Memedeki deri değişiklikleri
 • Yeni ters bir meme başı
 • Areola veya meme cildi çevresindeki pigmentli alanının soyulması, kabuklanması veya dökülmesi

Meme kanseri bazı meme hücrelerinin anormal bir şekilde büyümeye başlamasıyla tespit edilir. Bu hücreler sağlıklı hücrelere göre çok daha hızlı bölünürler ve toplanmaya devam ederek bir yığın veya kitle oluştururlar. Hücreler meme aracılığıyla lenf düğümlerine veya vücudun diğer bölümlerine yayılabilir (metastaz yapabilir). Meme kanseri genellikle süt üreten kanallardaki (invaziv duktal karsinom) hücrelerle başlar. Meme kanseri lobüller (invaziv lobüler karsinom) adı verilen glandüler dokuda veya memedeki diğer hücrelerde veya dokuda başlayabilir.

Araştırmacılara göre, meme kanseri riskini arttıracak unsurlar; hormonal faktörler, yaşam tarzı ve çevresel faktörlerdir. Meme kanserinin genetik yatkınlıktan kaynaklanması da muhtemeldir.

Kalıtsal meme kanseri nedir?

Doktorlar meme kanserlerinin yaklaşık yüzde 5 ila 10’unun bir ailenin nesiller boyunca geçirilen gen mutasyonlarıyla bağlantılı olduğunu düşünmektedir. Meme kanseri riskini artıracak bir takım kalıtsal mutasyona uğramış genler tespit edilmiştir. En sık rastlanan genler; BRCA1 ve BRCA2’dir.  Bu genler hem meme kanseri hem de yumurtalık kanseri riskini önemli ölçüde artırmaktadır.

Risk faktörleri nelerdir?

Meme kanseri riskinde artış ile bağlantılı faktörler arasında şunlar bulunur:

Kadın olmak:

Kadınlarda, erkeklere oranla meme kanseri geliştirebilme oranı daha yüksektir.

Artan yaş:

Yaş ilerledikçe kanser riski artmaktadır.

Göğüs hastalıklarının kişisel geçmişi:

Lobüler karsinom in situ (LCIS) veya atipik hiperplazi bulunan bir meme biyopsisi varsa, meme kanseri riski yüksektir.

Meme kanserinin kişisel geçmişi:

Bir memede meme kanseri yaşanmış olması, diğer memede kanser gelişme riski yükseltmektedir.

Aile öyküsü:

Anne, kız kardeş veya çocuklarda meme kanseri teşhis edildiyse, özellikle genç yaşta meme kanseri riski artmaktadır.

Kanser riskini arttıran kalıtsal genler:

Meme kanseri riskini artıran belirli gen mutasyonları anne babadan çocuklara geçebilir. En iyi bilinen gen mutasyonları BRCA1 ve BRCA2 genleridir. Bu genler meme kanseri ve diğer kanser risklerini büyük ölçüde artırabilir, ancak kanseri kaçınılmaz hale getirmemektedir.

Radyasyona maruz kalma:

Radyasyon tedavisi, meme kanseri riskini arttırmaktaıdır.

Obezite:

Obez olmak, meme kanseri riskini arttırır.

Hiç çocuk sahibi olmamak:

Hiç hamile kalmamış kadınlar, bir veya daha fazla hamilelik geçirmiş olan kadınlardan daha fazla meme kanseri riski taşımaktadır.

Postmenopozal hormon tedavisi:

Menopozun belirtilerini ve semptomlarını tedavi etmek için östrojen ve progesteronu birleştiren hormon tedavisi alan kadınlar, diğer kadınlara oranla daha yüksek riske sahiptir. Kadınlar bu ilaçları almayı bıraktığında meme kanseri riski azalır.

Alkol içmek:

Alkol tüketimi meme kanseri riskini arttırır.

Kendi kendine meme muayenesi nasıl yapılır?

Kişilerin farkındalık düzeyinin yüksek olması erken teşhis için oldukça önemli bir faktördür:

 • Meme kanseri taraması konusunda doktora danışılmalıdır. Meme kanseri taramasına ne zaman başlanacağı doktorla konuşulmalı ve klinik meme muayeneleri ve mamogramlar yapılmalıdır.
 • Taramanın faydaları ve riskleri hakkında doktorla konuşulmalı ve birlikte, hangi meme kanseri tarama stratejilerinin doğru olduğuna karar verilmelidir.
 • Meme kanseri farkındalığı için kendi kendine muayene yolu en temel metottur. Kadınların, memede oluşması muhtemel değişiklikleri erkenden fark edebilmeleri için zaman zaman meme muayenesi yapması gerekmektedir. Memede yeni bir değişiklik, topaklar veya diğer alışılmadık bulgular varsa derhal doktora danışılmalıdır. Meme farkındalığı meme kanserini önlemez, erken zamanda olağandışı belirtilerin ve semptomların belirlenmesini sağlar, erken teşhis sayesinde ise tedavi şansını büyük oranda artmış olur.
 • Düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır. Egzersiz vücut sağlığını koruma ve bağışıklığı güçlendirmede oldukça önemlidir. Haftanın 3 günü, en az 30 dakika egzersiz idealdir.
 • Postmenopozal dönemde uygulanan kombinasyon hormon tedavisi meme kanseri riskini artırabilir. Hormon tedavisinin yararları ve riskleri hakkında doktorla konuşulmalıdır.
 • Sağlıklı bir kilo verme: Kilo normal aralıkta ise mevcut kilo korunmalıdır. Kilo verilmesi gerekiyorsa, bunu başarmak için sağlıklı stratejiler konusunda doktora danışılmalıdır. Kilo vermek için günlük kalori sayısı azaltılmalı ve egzersiz miktarı yavaşça arttırılmalıdır.